DIY drone: Ders 1. Terminoloji..

İçindekiler

Giriş

Acemi bir meraklının gelişen insansız araç yönünü anlamasına yardımcı olmak ve bu süreçte ona rehberlik etmek için tasarlanmış bir dizi öğreticiyi dikkatinize sunuyoruz. bitmiş parçaları kullanarak kendi İHA'nızı oluşturmak. Kullanılan terminoloji ve tanımlar, okuyucuya sözlük tanımını değil, her bir terimin anlaşılmasını sağlamayı amaçlamaktadır. Birçok kelimenin birden fazla anlamı olabilirken, her birinin tanımı İHA'lar/Dronlar bağlamında kullanılmaktadır.

Terminoloji

Tipler

RTF (Uçmaya Hazır) - gerekli tüm detayları ile eksiksiz bir şekilde kullanıcıya ulaşan bir drone. Sadece pilinizi şarj edin ve uçun!

BNF (Bind and Fly) - Drone tamamen monte edilmiş olarak gönderilir ve bir alıcı içerir. Kullanıcının yalnızca uyumlu bir verici seçmesi ve onu alıcıya "bağlaması" gerekir.

ARF (Neredeyse Uçmaya Hazır), uçuş için gerekli neredeyse tüm parçalarla birlikte demonte olarak gelen bir drone'dur. Uzaktan kumanda ve alıcı gibi bileşenler eksik olabilir.

Kendin Yap (Kendin Yap / Kendin Yap) - günümüzde bu montaja "özel" denir. Tipik olarak, farklı tedarikçilerden parçalar kullanmayı ve parçalar oluşturmayı veya değiştirmeyi içerir.

İHA (İHA) / İHA - İnsansız Hava Araçları (herhangi bir).

Drone İHA ile eş anlamlıdır. "İHA" terimi en çok askeri alan için geçerliyken, "İHA" bir hobi içindir.

Çok rotorlu - Birkaç motorlu İHA.

Tricopter - Üç motorlu / pervaneli ve genellikle üç referans ışınına sahip İHA.

Quadrocopter - Dört motor / pervane ve dört referans ışınına sahip İHA. Tipik olarak bu konfigürasyon "" (drone'un ön tarafının kirişlerden birine baktığı yer) veya "X" (dronun ön tarafının iki referans kirişi arasına baktığı yer) şeklindedir.

​​

Hexacopter - Santralinde altı motor / pervane bulunan İHA.

Octocopter - Santrali sekiz motor / pervaneye sahip İHA.

Spyder - Referans ışınlarının bakıldığında birbirlerine göre simetrik olarak yerleştirilmediği "Spyder" tipinde (genellikle bir quadrocopter veya hexacopter) İHA üstünde.

V-Kuyruğu - İki arka "V" oluşturan bir açıyla yerleştirilmiş dört kirişe sahip İHA.

Boyut - “Boyut” genellikle milimetre (örn. 450mm) olarak verilir ve insansız bir hava aracında iki motor arasındaki en uzun mesafeyi temsil eder. Boyut ayrıca İHA'nın (mikro, mini vb.) "sınıfını" da belirleyebilir.

X4 / X8 - Dört referans ışınlı İHA konfigürasyonları; Konfigürasyonlar "X4" her kirişin sonunda bir motora sahipken, "X8" bir kiriş üzerinde iki motora sahiptir (birinin yukarıyı, diğerinin aşağıyı gösterdiği).

Y3 / Y6 - Üç referans ışınlı İHA konfigürasyonları; "Y3" konfigürasyonları her kirişin sonunda bir motora sahipken, "Y6" bir kiriş üzerinde iki motora sahiptir (biri yukarı, diğeri aşağı yönlendirilir).

Mekanik

CG (Ağırlık Merkezi), ağırlığın uçakta olduğu noktadır. her tarafa eşit olarak dağıtılır.

Çerçeve - çerçeve, tüm parçaların bağlı olduğu uçağın bir tür "iskeleti" dir. Basit çerçeveler, daha sonra orta çerçeveye bağlanan alüminyum veya diğer hafif profillere ("kirişler") bağlı motorlara sahiptir.

Kabuk, eleman direncini ve bazen de aerodinamiği iyileştirmek için kullanılan estetik/fonksiyonel bir kaplamadır. Bazı seri üretilen İHA'lar, aynı zamanda bir "çerçeve" görevi gören yalnızca plastik bir kabuğa sahiptir.

İniş takımı - kural olarak, çok motorlu bir drone, bir uçaktan farklı olarak tekerleklere sahip değildir, rolleri iniş takımları tarafından oynanır. Destekler yerde hareketi engeller ve toplam ağırlığı azaltır.

Geri Çekilebilir / Geri Çekilebilir - genellikle iki konumu olan bir şasiyi ifade eder: biri iniş ve kalkış için, diğeri daha az yer kaplayan veya uçuş sırasında görüşü iyileştiren.

G10 - Bu malzeme genellikle İHA çerçevesi için karbon fiber yerine kullanılır, çünkü sadece çok sert ve hafif değil, aynı zamanda önemli ölçüde ucuzdur.

Pervane Korumaları / Pervane Korumaları, rotorun diğer nesnelere temas etmesini önlemek için pervaneyi çevreleyen malzemedir. Koruma, güvenliği sağlamanın bir yolu ve drone'a verilen zararı en aza indirmenin bir yolu olarak uygulanır.

Konektörler - kabloları uçlarına bağlamak ve ayırmak için konektörleri

Kelepçe - “Tüp kelepçesi”, yuvarlak bir boruyu başka bir cihaza bağlamak için yaygın olarak kullanılan bir cihazdır (örneğin, bir motor montajı veya İHA gövdesi).

Sönümleyiciler, drone aracılığıyla iletilen titreşimi en aza indirmek için kullanılan kalıplanmış kauçuk parçalardır.

Işık Yayan Diyot (LED), özellikle gece veya düşük ışık koşullarında uçuşta İHA'ları belirtmek için kullanılır.

Powerplant

İtme belirli bir motor ve pervanenin sağlayabileceği kuvvettir (belirli bir Voltaj). Genellikle kilogram (kg / kg) veya pound (Pound / Pound / Lbs) cinsinden ölçülür.

BEC - (Pil Eliminatör Devresi), ihtiyacı olan herhangi bir elektronik cihaza ayarlanabilir 5V DC voltaj sağlayabilen ESC (Voltaj Regülatörü) içine yerleştirilmiştir.

ESC (Elektronik Hız Kontrol Cihazı) akü, motor ve uçuş kontrol cihazına bağlanan ve motorun hızını kontrol eden bir cihazdır.

Motor / Motor - pervaneleri döndürmek için ne kullanılır; küçük dronlar çoğunlukla fırçalı bir motor kullanırken, daha büyük dronlar fırçasız bir motor kullanır.

Kanatlar (pervane kanatları) - kaldırma oluşturan aerodinamik yüzey. Kural olarak, pervanenin sabit veya katlanabilir iki ila dört kanadı vardır.

Pervane - Pervaneler itme sağlar ve uçaklarda kullanılanlara daha çok benzer.

Pervane Adaptörü pervaneyi motora bağlamak için kullanılan bir cihazdır.

Prop Koruyucu, kullanılan motorun üzerine monte edilen ve Prop Adaptörünün yerini alan bir göbek türüdür. Bir kaza durumunda pervanenin bütünlüğünü korumak için pervanenin bir kısmı tüketilir.

PCB (Baskılı Devre Kartı) - Üzerine birçok bileşenin lehimlendiği bir fiberglas levha. Birçok elektronik ürünün baskılı devre kartı vardır.

LiPo (Lityum Polimer) - Düşük ağırlığı (nispi depolama kapasitesi) ve yüksek akım deşarj oranı. LiPo'nun yanı sıra piyasada başka tipte lityum piller de bulunmaktadır (LiFe, LiMn, LiOn, vb.).

Güç Dağıtımı - Bir İHA'da kullanılan çeşitli cihazlara güç sağlamak için pil kaynakları tahsis edilmelidir ve burada güç dağıtımı devreye girer (kart veya kablo). Bir pozitif ve negatif akü terminali kullanır ve diğer cihazların (aynı voltajda çalışan) güç çekebileceği birçok farklı terminal / bağlantı noktası sağlar.

Servo / Servo, doğru bir sinyalle belirli bir açısal konuma hareket edebilen bir aktüatör türüdür.

Kontrol

Baz / Yer / Kontrol İstasyonu - yerine (veya buna ek olarak) manuel kontrol ekipmanı (verici), bir istasyon (genellikle bir mahfaza içinde veya bir tripod üzerinde) İHA'yı kontrol etmek için kullanılan gerekli bileşenleri yerleştirmek / entegre etmek için kullanılır. Verici, anten(ler), video alıcısı, monitör, pil, bilgisayar ve diğer cihazları içerebilir.

Bağlama - “Bağlama” terimi, bir alıcıya bağlanabilmesi için elde taşınan bir vericinin ayarlanmasını ifade eder; vericide bir alıcı varsa, bu ayar fabrikada yapılmalıdır.

Kanal - Bir vericideki kanal sayısı, iletebileceği tek tek sinyal sayısını ifade eder.

Uçuş Kontrolörü, gelen tüm verileri, hesaplamaları ve sinyalleri işleyen insansız hava aracının "beyni" olarak kabul edilir. Bir uçuş kontrolörünün çekirdeği genellikle programlanabilir bir "mikrodenetleyici"dir. Uçuş kontrolörü, bir ivmeölçer, jiroskop, barometre, pusula, GPS vb. dahil olmak üzere gemide birkaç sensöre sahip olabilir. Uçuş kontrolörü, uçağı bağımsız olarak kontrol etme yeteneğine sahipse (örneğin, belirtilen GPS koordinatlarına göre uçmak), bir "otopilot" olarak kabul edilebilir.

Donanım / Donanım - Bu genellikle, alıcıyı uçuş kontrol cihazına (ve bazen diğer cihazlara) bağlayan kabloları içeren bir "tesisat" anlamına gelir.

HF / VHF / UHF (HF / VHF / UHF) - HF - yüksek (Yüksek Frekans); VHF - çok yüksek (Çok Yüksek Frekans) ve UHF (UHF) - ultra yüksek (Ultra Yüksek Frekans). Hertz (Hz / Hz) cinsinden ölçülür.

Alıcı, uzaktan alınan bilgilerin işlenmesinde yer alan şeydir.

Sketch / Code - dronun uçuş kontrolörüne yüklenen bir program (düşünce sürecine benzer).

Verici / Radyo, kontrol sinyalini/sinyallerini üreten ve onu uzaktan alıcıya ileten şeydir.

Sensörler / Yönlendirme

Pusula / Pusula ​​​ana noktalar (kuzey / güney / doğu / batı).

Atalet Ölçüm Birimi (IMU) - iki sensörü, bir ivmeölçeri ve bir jiroskopu birleştirir.

İvmeölçer - 1-3 eksende doğrusal ivmeyi ölçer. Genellikle "g / aynı" cinsinden ölçülür. İvmeölçer, dronunuzun zemine göre yönünü sağlayabilir.

Jiroskop / Jiroskop - jiroskop 1-3 eksende açısal ivmeyi ölçer. Birimler genellikle derece/saniye kare cinsindendir.

Manyetometre / Manyetometre - Bazen ucuz robotlarda pusulanın yönünü belirlemek için kullanılır.

Barometre / Altimetre / Basınç - UAV'nin işgal ettiği irtifa hakkında geri bildirim sağlamak için kullanılır. Basıncı ölçer ve basınç irtifa ile değiştiği için drone kapladığı irtifayı "bilebilir/belirleyebilir".

Pitot Tüpü havanın hızını ölçen bir cihazdır.

Uçuş Kaydedici - İHA sensörlerinin değerlerini kaydeder. Bu özellik bazen uçuş kontrolörüne entegre edilebilir.

GPS / Küresel Konumlandırma Sistemi - gezegenin etrafında dönen uydular, GPS anteni tarafından alınan ve işlenmek üzere gönderilen sinyalleri gönderir GPS alıcısı tarafından coğrafi koordinatların sağlanması amacıyla.

Anten, UAV'ye gerçekten sinyal alan veya UAV'den sinyal gönderen şeydir (sinyalin kendisi verici birim tarafından üretilir). Farklı tiplerde gelirler ve ayrıca yönlü (tek yönde güçlü) ve çok yönlü olarak ayrılırlar.

Yuvarla / Yuvarla - uçağın uzunlamasına ekseni etrafında dönüşü.

Pitch - İHA'nın yatay düzleme göre açısal hareketi veya başka bir deyişle, uçağın eksen etrafında kanattan kanada dönmesi.

Yaw - dikey eksene göre uçağın açısal hareketi.

Video

FPV (Birinci Şahıs Görüşü) - terim birinci şahıstan uçuş için geçerlidir, drone bir FPV kamera ile donatıldığında ve FPV monitör / FPV gözlüklerini kullanan kullanıcı bu kameradan gerçek zamanlı olarak video alır.

VR (Sanal Gerçeklik) gözlükleri / Gözlükler / Gözlükler - kullanıcıya daha "sürükleyici" bir deneyim sunar.

Gimbal / Gimbal - kameraya bağlanan ve genellikle bir servo motor veya fırçasız DC motor tarafından tahrik edilen cihazlar. Gimbal, kamerayı uçuşta stabilize edebilen şeydir.

GoPro - video çekmek ve / veya iletmek için yaygın olarak kullanılan bir dizi GoPro aksiyon kamerası.

LCD / LCD (Sıvı Kristal Ekran), video alıcısı tarafından çekilen görüntüyü görüntülemek için kullanılan bir ekran / monitör türüdür.

OSD (Ekran Görüntüsü) - UAV'den gönderilen uçuş verilerini ekranda / monitörde görüntüler (örneğin: irtifa, uydu konumu koordinatları, vb.).vs.).

Sıfırdan bir İHA oluşturmak istediğinizden emin misiniz?

Ne tür bir drone (montajlı / veya özel) olması gerektiği, bölge hakkında ne kadar bilmek istediğinize bağlıdır. Sıfırdan bir drone inşa etmek oldukça zor ve hatta tehlikeli olabilir. Basitçe ve güçlük çekmeden "havaya kalkmayı" tercih ediyorsanız, artan zorluk derecesine göre aşağıdakiler önerilir:

Oyuncak

  • Çok rotorlu oyuncaklar giderek daha fazla hale geliyor. ve daha popüler. Çoğu küçüktür ve avucunuzun içine sığabilir, ancak A. R. Dron Papağanı. Oyuncak çok motorlu dronların kullanımı her zaman kolay değildir, ancak çarpmalara/çarpmalara karşı daha dirençlidirler. Oyuncaklar genellikle daha küçüktür ve çerçeve görevi gören estetik bir kabuk vardır.

RTF

  • Uçmaya Hazır kit, eksiksiz bir İHA için gerekli tüm parçaları içerir. Buna İHA'nın kendisi (çoğunlukla önceden monte edilmiş ve kullanıma hazır), kontrol ekipmanı, pil ve şarj cihazı dahildir. Uçak kalibre edilmiştir ve nispeten kolaylıkla uçmalıdır. Ancak, sınırlı bir çekme mukavemetine sahiptirler ve başka bir kaza sisteme o kadar çok zarar verebilir ki daha iyi olur, sadece yeni bir drone satın alın ve onu tamir etmeye çalışmayın. (bazı durumlarda, esas olarak teslimatı kolaylaştırmak için birkaç parçanın / parçanın birleştirilmesi gerekebilir). Genellikle ARF ekipmanı, daha az sıklıkla bir verici / alıcı, bir pil ve bir şarj cihazı ile güçlendirme gerektirir. Bazı ARF kitleri, uçuş kontrolörünün kendisini içermez. Ek parçalarla güçlendirme ihtiyacı nedeniyle kullanıcının bir miktar kalibrasyon yapması gerekebilir. Tüm vericiler ve alıcılar birbiriyle uyumlu olmadığından BNF kiti sunulmaz.

İHA Kiti

  • Kit genellikle bir İHA oluşturmak için gereken önemli parçaların çoğunu içerir ancak bir uçuş kontrolörü, verici/alıcı, pil ve şarj cihazı eksik olabilir.. Farklı kitlerin farklı içerikleri vardır, bu nedenle kitte tam olarak nelerin bulunduğunu ve hangi ek bileşenlere/parçalara ihtiyaç duyulacağını bilmek önemlidir. Kit içeriği birbiriyle uyumlu olmalıdır.

Sıfırdan oluşturma / Özel

  • Özel yapım, kullanıcının farklı üreticilerin farklı ürünlerini birleştirdiği ve birlikte çalışmasını sağladığı yerdir. Bu yaklaşım, insansız bir hava aracı inşa etmek için hangi bileşenlerin gerekli olacağının anlaşılmasını gerektirir ve bu makale dizisinin odak noktası olacaktır.

Yararlı olabilecek eksik terimleri fark ettiniz mi? Bunları aşağıdaki yorumlara eklemekten çekinmeyin.

.