Phantom 4 Pro Quadcopter Karşılaştırmalı İnceleme.

8 Mayıs 2018'de DJI, üst düzey dördüncü nesil drone'nun değiştirilmiş bir versiyonunu duyurdu - Phanto m4 Pro v2.0. Dönüşümün detayları ve fiyatlar ile ilgili detaylar burada bulunabilir.

31 Ağustos 2017'de 57. Uluslararası Tüketici Elektroniği Fuarı IFA 2017'de DJI drone'nun güncellenmiş bir versiyonunu duyurdu - Phantom 4 Profesyonel Obsidyen. Dönüşümün ayrıntıları ve fiyatlar hakkında daha fazla ayrıntı burada bulunabilir

Giriş

16 Kasım 2016'da İHA'lar alanında lider DJI İnovasyonuInspire 2 ve Phantom 4 Pro ile aynı anda yeni öğeler. Inspire 2 ile her şey açıksa, ilk versiyondan itibaren sinematografi alanındaki gerçek amacını gösterdi ve amatör ve profesyonel fotoğrafçılık ile video çekimi arasındaki boşluğu önemli ölçüde kapattı. Ancak Phantom 4 Pro'nun görünümü biraz kafa karıştırıcıydı ve soru hemen ortaya çıktı, zaten ideal olan kardeşi Phantom 4'ten ne kadar farklı, yoksa hala şirket tarafından bir pazarlama hilesi mi?

Bu derlemede, dördüncü Phantom serisininPro sürümüne pompalanan zaten bilinen avantajlarından tekrar bahsetmeyeceğiz. Karşılaştırmalı bir incelemede, yalnızca farklılıklarına işaret edeceğiz ve bu da birçok kişinin doğru ve pratik seçimi yapmasına yardımcı olacaktır.

Ürün hakkında

Paketi açtıktan sonra görsel olarak aynı Phantom 4'ü göreceksiniz ve ne kadar farklı olduğunu hemen hemen anlayamazsınız. Deneyimli bir sahibinin dikkatini çekecek ilk şey, dronun arkasında ve yanlarında ek sensörlerin varlığıdır. O zaman drone'nun kirişlerindeki havalandırma kanallarındaki fark görünecek, biraz daha büyüdüler ve birileri kameralardaki dış farklılıkları görebilecek, ancak ne kadar değiştiğini hayal bile edemezsiniz. Pro harfinin eklenmesi.

Özellikler

 • 5 yönde görsel konumlandırma
 • 1 inç CMOS üzerine kurulu 20 MP kamera matrix
 • 60 fps'de 4K kalitesinde video çekimi
 • Mekanik deklanşör
 • Yeni video sıkıştırma formatı eklendi H.265
 • 100Mbit / s
 • Modifiye edilmiş 3 eksenli gimbal
 • Dahili süper parlak 5.5 inç FHD ekrana sahip yeni kontrol ekipmanı eklendi
 • Modifiye LightBridge video bağlantısı HD
 • Artan frekans aralığı
 • Video iletim mesafesi 10 km'ye yükseltildi
 • Akıllı uçuş modları eklendi
 • Uçuş süresi 30 dakikaya yükseltildi

Bir dizi ağır yenilik, öyle değil mi, şimdi her şey sırayla.

Konumlandırma

4 dahili yüksek çözünürlüklü stereo görüntü sensörü (ön ve arka) ve ayrıca ekranın sol ve sağ taraflarındaki kızılötesi nesne tanıma sayesinde drone, alt kısmındaki karmaşık ultrasonik sensörler, dörtlü artık hem kendi altını hem de etrafını 360º olarak görüyor.

Tüm görsel konumlandırma sistemlerinden alınan bilgilere dayanarak, dörtlü engelleri önceden belirleyebilir (30 metre önde) ve uçuş yollarını planlayın. Engelin etrafında uçmak imkansız hale gelirse, dron basitçe havada duracak ve bir çarpışmayı önleyecektir.

Ayrıca, tüm bu sistem GPS olmadan (iç mekanda, pencere açıklıklarından uçarken vb.), 50 km / s'ye kadar maksimum hızda güvenli bir uçuşa izin verir.

2 bantlı uydu konumlandırmalı (GPS / GLONASS) bir bölmedeki yukarıdaki tüm bu görüntüleme kompleksi, 2 × IMU sensörleri ve 2 × pusulaları çoğaltarak, güçlü bir çoklu sistem tarafından kontrol edilir. -Tüm sistemlerin doğru, iyi koordine edilmiş çalışmasını sağlayan ve sağlayan çekirdek işlemci. Bu yaklaşım, drone'a etkileyici bir özerklik sağladı. Phantom 4 Pro, kontrollerden bağımsız olarak pilotun atış dünyasına tamamen dalmasını sağlayabilir.

Kamera

Kaliteli bir görüntü elde etmek için kamerada kullanılan sensörün boyutu, görüntü sayısından daha önemli bir kriterdir. piksel sayısı. Sonuçta, sensör ne kadar çok bilgi yakalayabilirse, dinamik aralık ve sinyal-gürültü oranı düşük ışıkta o kadar iyi olacaktır. Phantom 4 Pro'nun 1 inçlik CMOS sensörü, bir Phantom 4 kameranın yaklaşık dört katı boyutundadır. Daha fazla piksel kullanır, maksimum ISO 12.800'e sahiptir ve kontrastı artırır.

Yeni kamera, 1 inçlik 20 megapiksel sensör için tamamen yeniden tasarlandı. 24 mm eşdeğer odak uzaklığına sahip optimize edilmiş bir geniş açılı lense (F2.8) sahiptir. Mercek, yedi grup halinde düzenlenmiş sekiz mercekten (küresel ve küresel olmayan) oluşur. Bu yaklaşım, optik sistemdeki her türlü sapmayı ortadan kaldırarak, resmin tüm alanı boyunca netliğini sağlar.

Yeni fotoğraf makinesi, yüksek hızlarda çekim yaparken bozulmayı ortadan kaldırmak için ilk mekanik obtüratör tipini (maks. 1/2000) sunar.

Maksimum 1/8000 saniye pozlamalı elektronik obtüratör de iyileştirildi. Yeni Seri Çekim Modu artık saniyede 14 kare hızında 20MP görüntü yakalıyor. Aslında P4 Pro, geleneksel el tipi profesyonel kameraların potansiyeline sahiptir.

İlk kez, MTF (Modülasyon Transfer Fonksiyonu) sonuçları örnek olarak P4Pro DJI Innovation kamera kullanılarak yayınlandı, böylece insanlar yeni cihazın özelliklerine daha aşina olabilir. lens.

Fotoğraf makinesi, 60 fps'de 4K kalitesinde video çekmenize olanak sağlayan önceki H.264 video sıkıştırma biçimini destekler (maks. çözünürlük 4096 × 2160 @ 60 fps) ve 30 fps'de 4K kalitesinde yeni H.265 (maksimum çözünürlük 4096 × 2160 @ 30 fps) ve tüm bunlar 100 Mbps bit hızında. Desteklenen video codec bileşeni H.265, H.264'e kıyasla görüntü işleme miktarını iki katına çıkardı ve sonuç olarak görüntü kalitesi de iki katına çıktı. Yüksek dinamik aralıkta kayıt yapma D-Log (D-log modu), malzemenin kalitesini önemli ölçüde optimize eder ve iyileştirir. Bu yaklaşım, kameraya daha ayrıntılı görüntü yakalama sağladı ve bu da çıktıda en yüksek kalitede fotoğraf ve video materyalinin elde edilmesini mümkün kıldı.

Kontrol ekipmanı

Genellikle drone 2,4 GHz'de kontrol edilir ve video akışı 5,8 GHz'de iletilir. Frekanslar çakışmadığından kanallar arası çakışmalar da ortadan kalkar. Ancak aynı zamanda, farklı frekansların kullanımının dezavantajları vardır. Örneğin, iki frekanstan herhangi birine müdahale edildiğinde uçuş performansı etkilenecektir.

Phantom 4 Pro, geliştirilmiş bir LightBridge HD video iletim sistemi ve 5.8GHz veri iletimi için ek destek sunar. Frekanslar arasında seçim yapabilme özelliği, 2,4 GHz frekansının geniş kullanımından kaynaklanan video akışlarının iletimindeki parazitleri ve gecikmeleri ortadan kaldırır.

LightBridge HD

Dijital Video Bağlantısı - LightBridge HD, sinyal iletimi için çok sayıda düşük hızlı giriş kanalına izin veren iyi bilinen TDM (Zaman Bölmeli Çoğullama) teknolojisini kullanır tek bir yüksek hızlı kanalda birleştirilecek.

2,4 GHz frekansı en sık Wi-Fi yönlendiricileri, 4G baz istasyonları tarafından kullanıldığından, 5,8 GHz frekansının görünümü, ekipman ve drone arasındaki veri alışverişinin güvenilirliğini önemli ölçüde artıracaktır.

Phantom 4 Pro açıldığında, sistem en düşük gürültü seviyesine sahip iletim frekansını otomatik olarak seçerek yerel sinyal seviyelerini değerlendirir. Bu yaklaşımla DJI geliştiricileri, ekipmanın tüm frekans aralığında optimum çalışmasını sağlamayı başardı ve video akışının maksimum iletim aralığı 10 km'ye yükseldi.

Kit, hem standart donanım hem de dahili FHD ekranlı yeni donanımlar içerebilir. Dahili 5.5 inç (13.97cm) 1080p ekran, herhangi bir akıllı cihazdaki en parlak ekrandır (1000cd/m²). Artık güneş, doğrudan güneş ışığında bile ekrandaki bilgilerin görüntülenmesini hiçbir şekilde etkilemeyecek.

Yeni ekipmanın sahibi artık drone ile derlemek için bir mobil cihaza ihtiyaç duymuyor ve bu da uçuş öncesi hazırlık süresini kısaltıyor. DJI GO uygulaması zaten kurulmuş ve yazılım ve donanımla optimize edilmiştir ve ayrıca video gecikme süresini de azaltmıştır.

Ayrıca, yeni donanımda zaten yerleşik: HDMI bağlantı noktası, microSD yuvası, mikrofon, yerleşik hoparlör ve Wi-Fi aracılığıyla, ortaya çıkan görüntüleri neredeyse anında düzenleyebilirsiniz. Son olarak, vericiye Phantom 4 Pro ile tam beş saatlik pil ömrü için güç verilir.

Uçuş Modları

Phantom 4 Pro'nun 5 Akıllı Uçuş Modu vardır.

Draw tamamen yeni bir geçiş noktası uçuş teknolojisidir. Basitçe ekranda bir rota çizin ve Phantom 4 Pro istenen yön ve yüksekliği takip edecektir. Bu mod, pilotun genel olarak kamera kontrolüne ve fotoğraf çekmeye odaklanmasını sağlar. Çizim modu iki uçuş seçeneği anlamına gelir:

 1. Standart - drone, kamera uçuş yönüne bakacak şekilde belirli bir rota boyunca sabit bir hızda uçar.
 2. Serbest - kamera tamamen pilotun emrindeyken drone belirtilen rota boyunca uçar.

ActiveTrack - modu, drone'nun bir nesneyi otomatik olarak tanımasını, yakalamasını ve takip etmesini sağlar, bu da kolayca elde edilmesini mümkün kılar. katılımıyla karmaşık çekimler. Hızlı hareket eden bir nesneyi takip etmek kolay bir iş değildir, ancak gelişmiş örüntü tanıma algoritmaları sayesinde Phantom 4 Pro, bir nesneyi uçuş boyunca merkezde tutarak kolayca tanıyabilir ve izleyebilir. Yeni algoritma insanları, araçları, hayvanları tanımayı ve aynı zamanda en yumuşak çekimleri sağlamak için uçuş dinamiklerini ayarlamayı mümkün kılıyor.

Pilot için nesneyi yakalamak için 3 seçenek mevcut olacaktır:

 1. İz - drone takip eder veya daha önce nesne, otomatik modda engellerin etrafında uçan.
 2. Profil - drone, katılımıyla profil görüntüleri elde etmek için farklı açılarda olmak üzere doğrudan nesnenin yanında uçar.
 3. Spotlight - drone herhangi bir açıdan uçabilirken kamerayı belirtilen nesne üzerinde tutar.

TapFly -, ekranda tek dokunuşla ileri otonom uçuştur. Ekranda drone'nun uçmasını istediğiniz herhangi bir yere tıklayın ve ardından tekrar "Git" simgesine tıklayın, ileri yönde engellerin üzerinden uçan belirtilen konuma ilerleyecektir *. Pilot her zaman çubuklardan birine dokunarak uçuş sürecine müdahale edebilir.

Pilot tarafından yapılan tüm ayarlamaları dikkate alarak dronun mevcut uçuş yönünü gerçek zamanlı olarak gösteren yeni bir "AR rotası" işlevi vardır. TapFly modunda pilot, ekipman çubuklarını kullanarak dikkatini uçuş yüksekliğine, yörüngeye, hıza ve kamera konumuna odaklar.

TapFly modunun 3 seçeneği vardır:

 1. TapFly Forward - kameranın uçuş yönüne baktığı ileri yönde otonom uçuş için.
 2. TapFly Backward - kamera uçuş yönünden uzağa bakarken otonom olarak ileri uçuş için.
 3. TapFly Free - ileri yönde uçmak için, bu uygulama ile drone kontrolü engellenir, ancak kamera herhangi bir yönde kontrol edilebilir.

* TapFly Free etkinken drone engellerin etrafında uçmaz.

Dönüş ​​​​ - Ana Sayfa - Geliştiriciler modu iyileştirdi, şimdi Phantom 4 Pro, duruma bağlı olarak en uygun dönüş yolunu otomatik olarak seçiyor. Çevre koşulları. Uçarken drone mevcut rotayı yazar, bağlantı kesilirse kaydedilen verilere dayanarak ve engellerden kaçınarak Phantom 4 Pro kalkış noktasına geri döner ve yumuşak bir iniş yapar.

İletişim kaybı anındaki işgal edilen irtifaya bağlı olarak, Phantom 4 Pro, otonom uçuş sırasında kaydettiği engellerden kaçınmak için uçuş yolunu da ayarlayabilir.

Benzer şekilde, Phantom 4 Pro daha doğru bir iniş için kalkış konumunu kaydedecektir. Drone, iniş alanını analiz etmek için zemini algılayabilir. İniş alanında su gibi herhangi bir engel bulunursa, dörtlü pilotu uyaracak ve bir sonraki komutları bekleyerek bu yerin üzerinde duracaktır.

Hareket Modu - Selfie modu, ekipman kullanmadan hareketlerle etkinleştirilir. Gelişmiş bilgisayarla görme teknolojisi, Phantom 4 Pro'nun hareketleri kullanarak yönergeleri takip etmesine olanak tanır. Ellerinizi kameranın önüne kaldırmanız yeterlidir; drone hareketi algılayacak ve konuyu çerçevenin ortasına yerleştirecektir. Her şey çekim için hazır olduğunda, drone bir uyarı sinyali yayacaktır. Sinyalden sonra özneye özçekime hazırlanması için 3 saniye verilir.açısal hız kontrolü:

eğim açısı: 90 ° / s
Açısal kontrol doğruluğu:
± 0.02 °

Pil

Kapasite:
5870mAh LiPo
Voltaj:
15,2V
Mkt. kutular:
4S
Ağırlık:
468 gram
Çalışıyor sıcaklık aralığı:
-10 ° ila 40 ° C
Maksimum şarj akımı:
160W

)Pil şarj cihazı

Voltaj
17,4V
Şarj gücü
100W

Fiyat

Phantom 4 Pro artık üretilmiyor. Geliştirici, aynı fiyat karşılığında drone'nun Phantom 4 Pro V2.0

Sonuç

DJI Innovation harika bir iş çıkardı, Phantom 4 Pro'nun teknik olarak yeniden şekillendirilmesi %100 başarılı oldu. Pro sürümünün piyasaya sürülmesiyle, en yakın rakipler arasındaki fark birkaç kat arttı. Bu konfigürasyonda neden hemen ortaya çıkmadığı tam olarak açık değil, ne derse desin yine de bir pazarlama işareti görebilirsiniz. Fotoğraf ve video çekimi profesyonellerinin yanı sıra zengin amatörlerin mükemmel bir asistanı var. Fiyat etiketi, böyle bir dronun satın alınmasında bir sınırlama değilse, şüphesiz, Pro harfli bir dörtlü seçmek daha iyidir.

8 Mayıs 2018'de DJI, üst düzey dördüncü nesil drone'nun değiştirilmiş bir versiyonunu duyurdu - Phantom 4 Pro v2.0. Dönüşümün detayları ve fiyatları burada bulunabilir.

31 Ağustos 2017'de 57. Uluslararası Tüketici Elektroniği Fuarı IFA 2017'de DJI drone'nun güncellenmiş bir versiyonunu duyurdu - Phantom 4 Profesyonel Obsidyen. Dönüşümün ayrıntıları ve fiyatlar hakkında daha fazla ayrıntı burada bulunabilir

Fotoğraflar

Phantom 4 Pro ile fotoğraflar.

Video

Phantom 4 Pro videosu.

.