Skydio R1: Gelişmiş engellerden kaçınma sistemine sahip otonom drone.

* 1 Ekim 2019 by Skydio, havadan aksiyon çekimi gerçekleştirmek için yeni akıllı ürününü sundu. Skydio 2 ile ilgili ayrıntılar incelememizde .

Geliştirici hakkında

Skydio R1, havacılıkta MIT mezunlarını içeren uzun ve özenli bir çalışmanın sonucudur. ve robotiğin yanı sıra kendilerini Google, Apple, Tesla ve Oculus gibi büyük şirketlerde kuran AI (Yapay Zeka) ve robotik alanındaki dünya uzmanları.

  • Skydio'nun kurucuları Adam Bry, Abe Bachrach ve Matt Donahoe'dur.
  • Şirket, a16z, Accel, IVP, Playground, NVIDIA, Kevin Durant, Naval Ravikant, Elad Gil, Padma Warrior, Justin Timberlake, Magic Johnson gibi yatırımcılar tarafından desteklenmektedir.

Engelden Kaçınma

R1 dronun ortaya çıkmasından önce, en pratik engellerden kaçınma sistemi aşağıdaki İHA'larla donatıldı: şirketler:] ve Yuneecquadrocopter üzerinde uygulanan FlightAutonomy 2.0 sistemi ile bu yönde çıtayı yükseltmiştir. Görünüşe göre, zaten sahip olduğumuzdan daha iyi ne olabilir? Skydio geliştiricileri, Skydio Autonomy Engine adlı gelişmiş engellerden kaçınma teknolojilerini sunarak bu soruyu açıklayıcı bir şekilde yanıtladı.

Skydio Autonomy Engine

Skydio R1, engelleri tamamen yeni bir düzeye taşır. Ağaçları, insanları, binaları ve daha fazlasını içeren çevredeki dünyanın 3 boyutlu bir haritasını oluşturmak için R1, drone'nun çerçevesine yerleştirilmiş 12 kamera kullanır. Gelen görsel bilgilerin gerçek zamanlı olarak operasyonel işlenmesi için, yapay zeka için üst düzey tam özellikli bir bilgi işlem platformu kullanıldı - otomatik pilotlu modern otomobillerde kullanılan 256 çekirdekli bir grafik işlemcisi üzerine kurulu Nvidia Jetson TX1.

Nasıl çalışır?

Otonom uçuşta ilk adım, dronun çevrede nerede olduğunu ve nasıl hareket ettiğini anlamasını sağlamaktır. Bu, yüksek dokulu alanların belirteç görevi gördüğü 3D görüntü sayesinde mümkün oldu. Üçgenleme sayesinde dronun konumunu hesaplamak mümkün hale geliyor.

* bilgisayarlı görme R1

İşlemedeki bir sonraki adım, dünyanın üç boyutlu bir anlayışını yaratmaktır dronun etrafında. Bunu yapmak için Skydio R1, daha sonra birleştirilen her bir kamera çiftinden gelen stereo görüntünün derinliğini hesaplar ve çevreleyen dünyanın yoğun bir üç boyutlu anlayışını yaratır.

Kurucu ortak Adam Bry'ye göre, drone etrafındaki insanları tanımak için derin sinir ağlarının bir kombinasyonunu kullanıyor. Drone, insanların neye benzediğini biliyor ve daha sonra doğru nesneye odaklanabilmesi için her kişi için ayrı ayrı görsel bir tanımlayıcı oluşturuyor.

Drone planlama sistemi, çevre hakkında alınan tüm bilgileri doğru davranışa dönüştürerek, dengeli engellerden kaçınmaya, nesneyi çerçeve içinde tutmaya, çarpıcı pürüzsüz video yakalamaya ve tahminde bulunmaya olanak tanır. izlenen nesnenin hareketine bağlı olarak drone hareketi (4 saniyeye kadar önceden).

* Üstten görünüm: Tahmin modunda R1 bilgisayar görüşü. Alttaki görüntü: Normal kamera görüntüsü.

Adam Bry, drone'un tüm zekasına rağmen drone'nun hala zorluklarla karşılaşabileceği durumlar olduğunu kaydetti.. Örneğin ince teller veya dalları görmek zor olabilir, cam yüzeyler veya insan kalabalığı da dronun kafasını karıştırabilir. R1 bir sonraki adımda ne yapacağını çözemezse, onu kontrol eden akıllı telefon aracılığıyla hemen bilgilendirecek.

Aksesuarlar

Spesifikasyon

Drone

Marka:
Skydio
Model:
R1
Boyutlar:
33,02 × 40,64 × 2,54 cm
Ağırlık:
) 998gram
Uçuş süresi:
16dk (iki pil dahil)
Maks hız:
40km / s

Fotoğraf Makinesi

Film modları:
4K @ 30fps ile; 1080p @ 30, 60 fps;
FOV:
150 °
Bellek:
64GB dahili (4K için 1,5 saat ve 1080p @ 30fps için 4,5 saat)
Sabitleme:
2 eksenli mekanik (1 eksen uçuş kontrolü)

Bilgisayar

GPU:
256 çekirdekli Nvidia Jetson GPU
CPU:
4 çekirdekli 64-bit ARM işlemci
RAM:
4GB

Sensörler

Navigasyon:
12 çok yönlü kamera
Çekim:
1 Özel Çekim Kamerası
IMU:
4

FPV

Video bağlantısı çözünürlüğü:
720p @ 15 fps
​​​​
Mesafe W i-Fi Kaldırma:
90 metre (akıllı telefona bağlı olarak)

Takip Modları

Skydio R1 cephaneliğinde 5 akıllı takip modu vardır:

Follow

Lider

Kenar

Yörünge

Tripod

Kamera

Skydio R1, 4K kamera (4k @ 30fps; 1080p @ 30.60fps; FOV 150 °) 2 eksenli bir mekanik süspansiyon üzerinde asılıdır.

Uçuş süresi

Spesifikasyonlara göre uçuş süresi 16 dakikadır. Kit, varsayılan olarak aynı anda iki pille birlikte gelir.

Uygulama Malzemeleri

R1, hafif alüminyum ve karbon fiber içeren havacılık malzemelerinden yapılmıştır.

Kontroller

"Skydio" uygulaması aracılığıyla akıllı telefon üzerinden drone üzerinde tam kontrol gerçekleştirilebilir. Apple Watch sahipleri için, R1 komutlarını doğrudan bir akıllı saatten verme yeteneği mevcuttur, böylece her seferinde bir akıllı telefonu çıkarma ihtiyacını ortadan kaldırır.

Fiyat

Model artık üretilmiyor veya satılmıyor.1 Ekim 2019'da Skydio, havadan aksiyon çekimi gerçekleştirmek için yeni akıllı ürününü sundu - Skydio 2.

Fotoğraf

Skydio R1 drone ile fotoğraf.

Video

Skydio videosu R1.

.