WingtraOne PPK: insansız fotogrametride yeni endüstri standardı.

Giriş

WingtraOne PPK drone*İsviçreli İHA üreticisinin dünyasında tanınan Wingtra, büyük ölçekli jeodezik ve kartografik faaliyet alanlarında yeni bir seviye belirledi. Septentrio'nun fotogrametri yazılım sağlayıcısı Pix4D ve GNSS panoları olan endüstri ortaklarının desteğiyle WingtraOne PPK drone, ortomozaik ve 3D modelleri 1 cm hassasiyetle iletebilir.

*PPK - İşlem Sonrası Kinematik - " işlem sonrası kinematik".

Hakkımızda

Wingtra, havadan veri toplama için yüksek hassasiyetli insansız hava araçları VTOL geliştirir, üretir ve pazarlar fotoğrafçılık. Wingtra, 2017 yılının başlarında küresel pazara girdi ve o zamandan beri tüm dünyada pazarlandı. Şirket, 2018'deki talebi karşılamak için ek 5,8 milyon ABD doları artırmak için yakın zamanda RDO Integrated Controls (önde gelen bir anket ekipmanı satıcısı) ile ortaklık kurdu.

“En son güncelleme ile WingtraOne PPK drone, şimdiye kadar insansız fotogrametride görülmemiş bir şey sunabiliyor - geniş kapsama alanı ve yüksek çözünürlüklü hassas hassasiyet. Örneğin, bir saatlik uçuşta WingtraOne, 240 futbol sahası olan 130 hektarı kapsayabilecek ve 1 cm / pix'den daha düşük bir GSD*'da haritalar sunabilecek ve mutlak bir doğrulukla sunabilecektir. 1 cm, ”diye açıkladı Wingtra'nın teknik direktörü - Armin Ambühl.

*İngilizce literatürde GSD - yer örnek mesafesi veya “yerdeki piksel boyutu”

Bunlar Sonuçlar sektör için yenidir - şimdiye kadar hiçbir profesyonel İHA böyle bir hassasiyet sunamamıştır. Daha önce, haritacılık dünyasında sadece iki tip dron hakimdi: sabit kanatlar ve çok motorlu veya çok rotorlu uçak. Sabit kanatlı dronlar geniş alanları kapsayabilir, ancak yüksek doğrulukta veri iletemez. Çoklu rotorlar hassas doğruluk sağlayabilir, ancak yalnızca küçük alanları kaplayabilirler.

Armin Ambühl, “Sabit kanatlı bir drone tabanlı VTOL (dikey kalkış ve iniş), iki tür drone'u birleştirerek daha iyi kontrol ve daha uzun uçuş süreleri sağladı” diye ekledi.

PPK

RTK (gerçek zamanlı kinematik) veya PPK (işlenmiş kinematik). RTK, bir baz istasyonuna gerçek zamanlı bağlantı gerektirir ve uçuş sırasında GPS sinyallerini düzeltirken, PPK bunları uçuştan sonra düzeltir ve bu nedenle daha fazla güvenilirlik ve tutarlılık sağlar. Ayrıca PPK, baz istasyonlarına veya baz istasyonu ağlarına bağlı değildir, yüksek güvenilirlik, doğruluk ve rahatlık ve zaman tasarrufu sağlar. 1 cm'ye kadar doğru hava fotoğrafları elde etmek, özel uçuş hazırlığı ve yoğun işlem sonrası adımları gerektirmez.

PPK (İşlem Sonrası Kinematik) teknolojisi, WingtraOne'ın yeni bir hassasiyet düzeyi elde etmesini sağlar. PPK, GNSS verilerini en yakın referans alıcıdan gelen düzeltme verileriyle birleştirerek her görüntü için ultra hassas coğrafi konumları hesaplar.

Pix4D

Hava verilerini topladıktan sonra, Pix4D son işleme yazılımı, coğrafi etiketli görüntülerden ortofoto ve 3D modeller oluşturmak için güçlü bir araç olarak çalışır... Armin Ambühl, “verileri işledikten sonra sonuçların görsel hale geldiğini - ortomozaik ve 3D modellerin katlanarak ayrıntılı olduğunu ve doğru hesaplamalara izin verdiğini” belirtiyor

Yük kapasitesi

WingtraOne'ın yüksek taşıma kapasitesi, drone üzerindeki en yüksek seviyeli faydalı yükün entegrasyonunu sağlar: Sony RX1RII ve son teknoloji Septentrio PPK sistemi. Ambühl, "Yer kontrol noktaları olmayan, yatay olarak 1,3 cm ve dikey olarak 2,3 cm'lik bir RMS, etkili hava fotoğrafçılığında ileriye doğru önemli bir adımdır ve sahada zamandan tasarruf sağlar" diyor. "Zorlu ölçüm endüstrisi için böyle yüksek çözünürlüklü, yüksek hassasiyetli bir WingtraOne sistemi sunmaktan heyecan duyuyoruz."

Gelecek

Wingtra ekibi, WingtraOne PPK'nın ölçme ve haritalama uygulamaları için en çok aranan drone olmasını bekliyor. Wingtra COO'su Maximilian Boosfeld şunları ekledi: "Eşsiz VTOL teknolojimiz kendini çoktan kanıtladı: Afrika'daki en büyük uranyum madeninin kadastro araştırmaları ve Alp Tepeleri'nin dijital modellemesi bu alanda sağlam bir pazar temeli oluşturmamıza yardımcı oldu. VTOL ve PPK yeteneklerini birleştirerek hava fotoğrafçılığında mevcut çözümlere göre avantaj sağladık. İnsansız fotogrametride yeni bir endüstri standardı belirlediğimiz için yakın gelecekte WingtraOne'ın büyük ölçekli haritalama görevlerinde sabit kanatlı dronları tamamen değiştireceğine inanıyorum. ”

Spesifikasyon

Uçak tipi:
VTOL (dikey kalkış ve iniş)
Ağırlık:
3,7 kg
Maks. yük ağırlığı:
800 gram
Kanat açıklığı:
125cm
Pil kapasitesi:
98Wh (bir çift pil gerektirir)
Radyolink:
8km
Çalışma hızı:
16m / s (57.6 km / s)
Rüzgar koruması:
45 km / s'ye (12 m / s) kadar seyir, 30km/sa (8m/s)'ye kadar iniş için
Maks. uçuş süresi:
55 dakika
Min.kalkış ve iniş alanı:
2 × 2 metre
Yer kontrol noktaları ihtiyacı:
Yok (PPK seçeneği ile)
Uçuş planlama ve uçuş kontrol yazılımı:
WingtraPilot
Yazılım ve tablet:
Android içerir önceden yüklenmiş yazılıma sahip tablet; Telemetri arayüz modülü (drone otomatik kontrolü için veri bağlantısı) manuel yedekleme kontrolü
Yazılım güncellemesi:
ücretsiz

Satışların Başlaması

WingtraOne PPK, Wingtra ve bunların küresel dağıtım ağları aracılığıyla zaten doğrudan mevcuttur.

.